ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13546642
*
nr 1354 6642
Spegel
jugend, patinerad koppar, 41x32cm
Utrop:
500 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 oktober 2020
kl 20:40:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/10 19:26:28
1
300 kr
19/10 19:32:41
2
350 kr
19/10 19:36:53
3
Vinnande bud
19/10 19:39:03
2
450 kr
19/10 19:39:03
3
500 kr (Budbetjänt)
19/10 19:39:41
2
600 kr
19/10 19:39:41
3
700 kr (Budbetjänt)
19/10 20:11:48
4
800 kr
19/10 20:11:48
3
900 kr (Budbetjänt)
19/10 20:15:39
4
1.000 kr
19/10 20:15:39
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend jugend-stil jugendstil patinerad koppar spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05
-
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1354 6642
Spegel
jugend, patinerad koppar, 41x32cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 oktober 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/10 19:26:28 | 1 | 300 kr |
19/10 19:32:41 | 2 | 350 kr |
19/10 19:36:53 | 3 | Vinnande bud |
19/10 19:39:03 | 2 | 450 kr |
19/10 19:39:03 | 3 | 500 kr (Budbetjänt) |
19/10 19:39:41 | 2 | 600 kr |
19/10 19:39:41 | 3 | 700 kr (Budbetjänt) |
19/10 20:11:48 | 4 | 800 kr |
19/10 20:11:48 | 3 | 900 kr (Budbetjänt) |
19/10 20:15:39 | 4 | 1.000 kr |
19/10 20:15:39 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend jugend-stil jugendstil patinerad koppar spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05 -
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58 -
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27